Elavak

Elavak-obrazek

Zařízení ELAVAK je určeno pro zajišťování povýstřelových zplodin, zejména z oděvních svršků a jiných textilií. Částice jsou odsávány pomocí přenosného akumulátorového vysavače. Do dutiny nástavce vysavače je vkládána speciální filtrační patrona, která je sestavena z kruhových filtrů a terčíku. Na kruhových filtrech dojde k zachycení rozměrnějších nečistot. Částice povýstřelových zplodin projdou kruhovými filtry a jsou zachyceny na ploše terčíku.
Filtrační patrona s odebranými vzorky je následně předána na odborné pracoviště ke zpracování a vyhodnocení..
ELAVAK je umístěn v přepravním kufříku, kde kromě samotného vysavače je umístěn nabíječ akumulátorů, 10 ks filtračních patron a další pomůcky.
Zařízení bylo vyvinuto ve spolupráci s Kriminalistickým ústavem Praha a jeho vhodnost pro kriminalistickou praxi byla ověřena zkouškami KÚP.

Originální konstrukční řešení je chráněno průmyslovým vzorem.Na obrázku vpravo je filtrační patrona rozložená (je vidět jeden z filtrů) a patrona v běžném stavu.


 

Nástavec na sběr mikrostop


Ke sběru mikrostop lze velmi efektivně využít přístroj Elavak doplněný speciálním nástavcem. Nástavec je vyroben z ocele (antistatické účinky). Je dvoudílný (obrázek vlevo), doprostřed se umístí filtrační papír. Na tento papír lze pomocí Elavaku účinně nasát mikrostopy ze zkoumané plochy.

Na obrázcích vlevo je složený nástavec, rozložený nástavec a nakonec nástavec upevněný na Elavak

 

Síťový zdrojPro přístroj Elavak dodáváme rovněž síťový zdroj. Ten najde uplatnění především při sběru povýstřelových zplodin popř. mikrostop v laboratoři či místnosti, kde je k dispozici síťové napětí 230V/50Hz.
Z Elavaku se vyjme akumulátor a místo něj se vloží adaptér, který je pevně připojen ke zdroji.Akumulátorový zdroj


V praxi je občas potřebné sbírat povýstřelové zplodiny či mikrostopy delší dobu. Pak lze s výhodou použít externí olověný akumulátorový zdroj s kapacitou 10 Ah, který umožní cca čtyřnásobně delší dobu sběru zplodin. Součástí zdroje je i nabíječ (není na snímku), který je určen pro dobíjení akumulátoru.
Zdroj umožní cca 2 hodiny standardní práce. Akumulátor je upevněn ve speciálním držáku a lze jej snadno upevnit např. na opasek.
Z Elavaku se vyjme akumulátor a místo něj se vloží adaptér, který je konektorem připojen ke zdroji. Při nabíjení se zdroj připojí konektorem k nabíječi.
Podle potřeby lze dodat akumulátor s brašničkou přes rameno.